Какво научих за 9 месеца оставане на легло и боледуване през миналата година? Днес, 8 декември, бяхме на плажа с няколко приятели и празнувахме празника на студентите с чаша греяно вино. И така, гледайки студентите капки навън, докато дъждът вали и слънцето го няма, естествено, и… морето е едно такова сиво и ужасно, естествено започнахме да си споделяме истории. И внезапно една от женича, които беше там, ме помоли да споделя какво съм научила през периода, който миналата година бях в тежко такава здравословно състояние. Това, което ми се беше случило, че имах проблеми с кръста, благодарение на няколко секвания, всъщност близо 4 месеца останах налегло, при което пък възстановяването протече много бавно, заради загубата на мускулна маса. И общо зето на мен ми отне около още 4-5 месеца, докато мога да си стъпя на краката, докато стана достатъчно подвижна и докато имам силата и енергията да мина да се мръдна някъде около 20 метра около блока ни, да кажем, нещо такова. Затова казвам, че общо зето 9 месеца, всъщност, трябваше да си остана в къщи. И така, какво, защо…
Господелям всичко това. Господелям го, защото за мен беше ценен опит и страдан с много болка и търпение. Това е едно от нещата, на които се уча и продължавам да се уча. За кого е полезен този епизод да го слушате? За тези от вас, които имат трудни моменти и не могат да отделят цялото време на бизнеса си. Т.е. в такива моменти човек или закрива бизнеса, или го продава, или го зарязва и той сам фалира. Така че или пък излиза от съдружие и така нататък и така нататък. Същност естествено по време на това някак си, когато човек е здрав, когато човек има енергия, си мисли, че е безсмъртен естествено и че може да прави абсолютно всичко, което си поиска и естествено не си цени достатъчно нито времето, нито здравето, нито енергията. Да, сега искам да споделя с вас моите основни уроки, които научих през това време.
Първия ми естествен урок, това беше урокът за енергията. Че енергията, всяка сутрин приемам, че се събуждаме с 100% енергия. Само, че може така да се случи, че днешните 100% да са повече или по-малко от вчерашните 100%. И това от какво зависи? Зависи от това какво сме яли предния ден, колко сме спали, дали сме пътували и долу-горе къде сме си изразходили енергията. И всъщност, ако искаме да имаме да живеем в изобилие, да имаме успешен бизнес, да можем да работим с много хора, да имаме много клиенти, да имаме много пари, всичко да бъде успешно. Всъщност това успехът е равно на количеството енергия, която имаме в момента. Тоест, ако имаме много енергия, можем да правим всички тези неща и да бъдем успешни. Не казвам, че е задължително, че ако имате много енергия, имате и много пари автоматично, но ако знаете как да изразходвате тази енергия, това така се случва.
Ето и уроките, които научих аз, че когато имаме енергия, имали сме години, имали сме месеци преди това, когато сме имали енергия, но ако не сме консервирали в буркани, тя няма как да я ползваме в моментите, в които нямаме енергия. И тогава се замислих, че а какви са методите, в които можеш да си запазиш енергията за такива моменти, когато си слаб и когато нямаш достатъчно енергия. А енергията може да се консервира в буркани под формата на пари, под формата на обучени кадри, които ти докато си долу, те могат да поемат голяма част от задачите и нещата да вървят и без ти да участваш. И всъщност също чрез купени неща в къща, кола, някакви неща, стойности, които към момента ти трябват и можеш да ги използваш. Това е всъщност какво? Начина по който си обзавел около себе си живота, който имаш.
И така, това е енергията. Как разбрах за какво ми отива енергията и как се… Първо, естествено, всеки човек има съвсем различни начини по които да се зарежда с енергия, но общо взето започнах да спазвам още тогава някакси елементарните, нали, да имаш 8 часа сън, да едеш само чиста храна, 4-5 месеца бях сприяла, естествено, брашното, алкогола, естествено, някои за повече, някъде близо, нали, по разбирам, едната чаша вино, която преди това съм пила няколко пъти седмично, но сега беше и без това. Никакви млечни произведения и никакви, казах, без захар и без бели брашна. Така че, естествено, принудително се оказах поне 5 месеца с като махнах всички тези, как да кажа, храни. Това малко или много ме зареди с енергия. Сън и така нататък. Естествено след това разбрах, че задължително е движението всеки ден. То също укрепва мускулите, раздвижва енергията, раздвижва кръвта, така че и движението е задължително. Даже си бях написала на леглото, не на леглото, ами на огледалото, си бях написала движение равно на живот. И така, всеки от вас ще си
помисли какви са неговите начини за зареждане с енергия. Също така обаче забелязах, че има дни, в които правя едни и същи неща, пък имам повече или по-малко енергия и тогава започнах да наблюдавам и да видя, че една голяма част тогава тялото ми, тъй като имаше доста болка, тялото ми беше доста чувствително към, как да кажа, към въобще всички външни на Меси и установих, че когато работя с някои клиенти, дори да говоря с тях само по телефона, тялото ми изпитва болко след петата минута буквално. И си казах, добре, няма да говоря с клиенти и ограничив контакта си с клиентите, което пък понякога се налагаше да говоря все пак с клиенти, които имат проблем или които нещо… се налага да се реши или пък искат съвет извън нашите срещи, тогава пък се оказа, че има клиенти, с които забравям си, че съм си казала, че няма да говоря с клиенти, минават 10, 15, 20, 30 минути и аз излизам от разговора заредена, развълнувана, ентусиазирана и така нататък. Така, че се оказа, че не е говоренето с клиенти, а говоренето с някои клиенти отнема доста време и енергия най-вече.
Така че започнах да си направих си една таблица под формата на енергиен калкулатор, за да мога да наблюдавам себе си и близо една година отбелязвах какво ми дава енергия, какво ми взема енергия и естествено след близо месец една част от клиентите се наложи да бъдат, така да се каже, уволнени. Някои от служителите, естествено, също бяха уволнени и така нататък поразчистих откъм хора около себе си и оставих само тези, с които освен, че Ами беше приятно общуването, а наистина получавах, как да кажа, радост от общуването. Радост и, как да кажа, резултати, удовлетворение и така нататък. Тоест не празни приказки. Също така започнах да избягвам слушането на каквато и да е информация, която според мен е безполезна, тоест не е за нещо, което мен ме интересува в момента.
Аз и преди съм била на нискоинформационни диети, но този път си бях сложила фокус, да кажем фокус този месец, фокус тази седмица, в каква тема искам да се развия и слушах предимно и изцяло това. Тъй като когато човек си е вкъщи има много време за гледане и за слушане на всякакви неща. Така че за енергията… Толкова мога да кажа. Естествено в момента под думата енергия разбирам човек да е напълно здрав. Естествено тази година много рабочих по това да си направя някакви изследвания, да си оправя зъби, очи, очила и така нататък и така нататък и да започна редовно да спортувам, да пия добавки и така нататък. Всички стандартни онези неща, които знаем, че трябва да ги правим, обаче не винаги ги правим. Така че за себе си мога да кажа, че думата енергия е на първо място, ако искаме да живеем в изобилие. Следващата дума обаче може и да ви изненада. Тогава, когато малко бях започнала да се посъвземам, бях попаднала на една американска менторска програма, която така ми направи силно впечатление. Хората, които я водиха, бяха директни ученици на Дан Кенеди и тъй като аз го харесвам като автор, си казах, ето записвам се, тъй като там директно
Как да кажа, се преподаваха някои от методите, които той проповядва. Естествено, по това време и слушах книгите му, и слушах абсолютно всичко и се записах в менторската програма. Някак си, естествено, от една страна беше скъпа, от друга страна… Започнаха, нали те ми казаха, окей, сега като начало трябва да си усложиш 80% от времето. Само да кажа, че по време на миналата година аз вече работих по два пъти, два дена през седмица. Тоест аз работех понеделник и вторник, всяка седмица, което правеше 8 дни в месеца. И аз тайно си мислех, че поне и с времето, работното време съм се справила. Отивам там и ми казват, о, това е много, трябва да го намалиш, какво е това работене? И аз си казах, мале, къде съм попаднала и какъв е смисъл от всичко това, но този път си бях казала, че няма да го умувам много-много, ами ще спазвам наистина нещата, ще ги правя както трябва, а не много често както правих преди. Претупвах ги, получавах огромни количества информация и не всичко внедрявах. Този път си казах, окей, тъпо и упорито ще следвам стъпките и ще внедрявам.
Естествено внедряването продължава и до сега, защото внедряването това е буквално промяната на начин на живот и там всяка една от стъпките имаме около 3 месеца да я внедряваме. След първите 3 месеца бях намалила работните си дни на 4 в месеца и сега може би тази година и до година ще останат тези 4 дни, докато подготвя, всъщност може би не цялата следваща година, по план не може би до… май месец някъде, след това ще мога да почна да освобождавам. И всъщност какво се случи освобождавайки си това време? Естествено се чудях, не че се чудях, аз си бях решила всеки ден да си измислям нещо приятно да ходя, до някаква точка, където да ми е интересно и да ми е приятно. И това нещо трябваше да се случва всеки ден. И всъщност едно от нещата, които на мен са ми супер приятни, това е да пия кафе край морето. И естествено започнах да ходя край морето всеки ден, всяка сутрин. Прекарвах там около някъде по 2-3 часа всяка сутрин. Повярвайте ми, човек първите няколко дни, няколко седмици просто си почива. След това, колкото и да…
Си разтоварва главата, тя в крайна сметка, когато го правиш всеки ден, тя започва главата ти да се изпразва полека-полека. И всъщност другата много ценна дума, която научих за това време, докато се съвземах и възстановявах, това е думата «пустота». Защото за да дойде нещо умно в главата, да дойде някаква информация, да дойдат някакви нови идеи, трябва да имаме «пустота». От една страна пустота и от твърде многото, аз това го знам и забелязах, че всъщност много решения, които са взети изцяло от ума, като например ще пуснем този продукт, ще направим тази промоция, ще направим това или ще направим онова, са решения, които от маркетинг гледна точка са доста скъпи удоволствие, защото са решения, които са взети от ума. И всъщност това можех да си го призная само доста дни и месеци, стоеки край морето.
И разсъждавайки над някои въпроси. И всъщност по този начин си осигурих тази пустота на ума. И си бях казал, окей, нека да приема, че аз нищо не знам. И след като приех, че нищо не знам, естествено започна работа и среща с клиентите. И всъщност тогава, каквото и да си мислях аз, го махнах всичкото, го изтрих като идеи. И започнах да правя това, което клиентите казваха. И всъщност се оказа, че си… Той човек не е нужно абсолютно нищо да измисля. Просто нужно е само да следва хората, да следва енергията. Но за тази цел първо трябва да си признаем, или аз поне трябваше да си призная, че нищо не знам. И другото е, трябваше да оставя ума ми да бъде в пустота. Защото когато човек е твърде, му е бясно ежедневието, твърде заето с много мисли,
то някак си нямаш сила, нямаш ресурс, нямаш пространството да обмислиш една идея от всичките страни. А няма и как да се появят по-такива спонтани или абсурдни идеи. Същото понякога, много често даже, в абсурдните идеи се крие камъчето. Да се излезе и извън стандартното мислене. Така че втората дума, която успях да си как да кажа, успях да… Втория урок, който научих, това е за пустотата, но човек трябва да бъде силен и пълен с енергия и чак тогава да си осигурява пустотата, защото ако вие сте слаби и нямате сили да свършите нищо, да говорите с никой, тази пустота няма, как да кажа, да доведе до кой знае какво. Така че все още поне 5-6 месеца планирам да съм на 4 дневен, 4 дена през месеца да работя с клиенти и много скоро се надявам да ви споделя какво друго се случва в бизнеса ми, но все още е малко рано, може би след месец.
Така, че това беше втората дума. Пустота. Пустота на ума, всъщност, но и пустота на идеите. Нека да допуснем идеите да дойдат от клиентите. Тогава е много, много по-лесно за реализация. И последната думичка, последното нещо, което научих, това е, сега ще го кажа с една дума, удовлетвореност, но искам да споделя нещо. По време, докато бях на това хранене, така без никакви консерванти, без захар и брашно и алкохол, всъщност установих, че тогава, нали, комуникирах с много малко хора, с буквално 2-3 човека и през това време се оказа, че съм доста, как да кажа, доста съм намалила храненето, просто чувствах се нахранена и нямах нужда да се храня повече. След това, когато започнах да се връщам повече към работния цикъл, се оказа, че в дни, когато имам доста консултации, аз имам консултации в понеделник и вторник след обяд с различни клиенти, тогава неочаквано съм гладна и то доста гладна. В този случай започнах да наблюдавам себе си, защо понякога, когато се чувствам уморена,
Мога да се чувствам уморена, но в същото време удовлетворена и тогава нямам нужда от храна. А понякога се чувствам пак уморена, но някакси се чувствам и много гладна, изтощена. Тоест имаше два варианта на уморена. Уморена и удовлетворена и уморена и изтощена. В единия случай имах нужда от храна, Когато съм изтощена, все едно с храната си заплувах някаква нужда, а в другия случай, когато просто се чувствах уморена, много довлетворена, имах нужда от в пъти по-малко храна. И започнах да забелязвам и да се наблюдавам как се чувствам. И се оказа следното. Аз ви го споделям, ако на някой му свърши някаква работа, но при мен ми свърши много голяма работа при определение на И клиентите ми, с които работя от тук нататък, това също така повлия много и на начина ми на продажби, това повлия много и на създаването на продукти. И ето до какви изводи стигнах всъщност. С някои клиенти, когато съм работила целият ден, имала съм консултации и се чувствам уморена, но съм удовлетворена, това…
въпреки, че съм уморена физически, аз съм удовлетворена емоционално и това ме зарежда, докато в другия случай ме изтощава. И аз тогава започнах да си правя изводи и наблюдения и анализи, кои са хората и по какво мога да, как да кажа, оприлича едната група хора и другата група хора. И трябва да ви кажа, че излезе нещо абсолютно простичко, което и преди съм го знала, но този път го научих така по другия начин. Това е поемането на отговорност. Оказва се, че когато работя с хора, които са готови да поемат отговорност, те са готови и на действие. И когато те действат, имат резултати, аз също се чувствам удовлетворена. Докато когато работя с хора, които мрънкат, оправдават се, търсят подволателят, както се казва, и отказват да поемат тази отговорност, казват, ама то аз не знам, ама то може да не стане, това за нашия бизнес не е работи и така нататък.
И въпреки, че измисляме най-различни, лесни и прости за прилагане съвети, които те могат да направят още следващата седмица, те не го прилагат. И също сега си казах тогава, окей, добре, няма защо да се мъчим да променяме хората. Просто можем да подберем такива хора с такива продукти и да им предоставим такива продукти, които така или иначе те самите и без това искат. Така че, ако трябва да… как да кажа, да измеря начина по който получаваме удовлетвореност, поне за себе си, това е вечер отговаряйки си на въпроса, а колко днес човека ми казаха благодаря. След това започнах това да го практикувам и с клиентите си и се оказа, че понякога те са собственици на бизнес, понякога много работят, много работят и с служителите си, и с клиентите си,
Но някакси думата благодаря ние чуват чак толкова често, така че замислете си, може там да се крие камъчето. Така че ако трябва да обобща нещата за трите урока, които научих по време на тези 9 месеца изолация, да го наречем, това първото е енергия. Че нивото на изобилие в което живеем е равно на нивото на енергия, което имаме в момента, стига правилно да сме инвестирали тази енергия. Защото ако я пилеем, как да кажа, тя освен да става по-малко, друго няма да стане. Втората дума, това е пустота. Пустота да оставим време, да оставим време на мозъка да бъде абсолютно празен, за да могат да дойдат нови мисли, инновационни идеи и най-вече идеи от клиентите. Това е най-лесният начин. И третата дума, това е удовлетвореност. Или колко пъти днес чухме думата благодаря.
И така, това е което исках да ви споделя. Ако нещо ви е полезно, си го вземете. Ако нещо искате да добавите, ще се радвам да напишете отзиви в коментарите. Това, което искам да направя, как да кажа, за свето около мен, това, което реших да направя, естествено, за да чуя повече благодаря и се надявам на повече благодаря, това е да обновя изцяло коледния маратон. Там има 12 бизнес класа, бизнес тренинга. Реших да ги обновя, да апдейтна цялата информация, да ги запиша отново. Това е доста труд, близо един месец работа, но пък вярвам, че се струва, защото в годините това дава резултати. И естествено другото нещо, което подзех така по-маштабно, това е писането на първата ми книга «Плащай за резултати». Това е всичко, което искам да ви споделя. В коментарите ще намерите линк към коледния маратон и може би ще пусна и линк за предварително записване в книгата. Тези от вас, които искат, могат да си я купят предварително на половин цена, така че когато излезе, тя се надявам да излезе някъде през януари, край или февруари, така че да можете да я вземете на по-нормална цена.
Естествено тези от вас, които се интересуват как да превърнат заплащането на заплачи в плащане наистина за резултати. А сега ви пожелавам прекрасен и усмихтен ден и си помислете как можете да се заредите с енергия още днес и кои са въобще вашите начини за зареждане с енергия.
„Двама търговци не правят отдел продажби"
Подзаглавие: Как системата, CRM, телефонията и AI превръщат хаотичните продажби в предвидими резултати.
Отделът по продажби не е просто група от хора с телефон в ръка. Това е структурирано звено с една-единствена отговорност — да гарантира, че бизнесът постига плановете за продажби, в нужното количество и в нужното време. Когато тази структура липсва, дори добрите търговци продават случайно, не системно. И никоя технология, никакъв CRM, никаква телефонна централа не може да оправи хаос без система зад него.
Симптомът на болестта: познавате ли тази сцена?
Позволете ми да ви опиша нещо. Може би ще ви се стори позно познато.
Собственикът на бизнес е уморен. Той лично е затварял всяка голяма сделка последните пет години. Пазарът расте, клиентите идват, но той физически не може да обработи всичко. Взима решение: наема двама търговци. Казва им „Продавайте" и изчаква резултати.
Минава първият месец. Няма особено.
Минава вторият. Единият търговец казва, че пазарът е труден. Другият мълчи и изчаква.
В третия месец собственикът вече е разочарован. Поставя планове. Търговците се правят, че ги приемат. На края на месеца — половината от плана е изпълнено. Понякога и по-малко.
И тогава идва изречението, което чувам от почти всеки собственик, когато идва при нас:
„Пробвах с търговци. Не работи."
Само че проблемът не е в търговците.
Проблемът е, че двама човека с телефони не правят отдел по продажби. Правят двама отделни човека, всеки от които продава по свой начин — без система, без контрол, без яснота какво точно трябва да прави.
Погледнете как изглежда типичният ден в такъв „отдел":
- Единият търговец пише оферти сутринта, обядва, след обяд прослушва едно-две обаждания
- Другият прекарва половин ден в логистика и фактури
- Никой не знае колко обаждания е направил всеки
- Никой не знае кои клиенти чакат обратна връзка от миналата седмица
Клиентът, на когото е обещано да се обадите в сряда? Той вече е купил от конкурента.
Ето това е диагнозата. Не „лоши търговци". А липса на система, която да ги управлява.
Пътят на продажбата — стъпка по стъпка
Преди да говорим за технологии, трябва да разберем логиката на процеса. Защото технологията е просто инструмент.
🟡 [ЖЪЛТ CALLOUT БЛОК] Ключова идея: CRM не оправя хаоса. CRM показва хаоса по-ясно.
Ето как изглежда един работещ продажбен процес:
[Входящо запитване] → [Реакция до 5 минути] → [Квалификация: от кого, за какво, кога] → [Оферта или следваща стъпка] → [Проследяване в CRM] → [Затваряне на сделката]
(Placeholder: Диаграма 1 — схема на продажбения процес)
Изглежда просто, нали? Но всяка стъпка може да се провали без система.
Ако реакцията закъснее — дори с час — вероятността клиентът да купи от вас пада драстично. Множество международни проучвания в сферата на B2B продажбите показват, че колкото по-бързо се обадите след запитване, толкова по-висока е вероятността да квалифицирате лийда успешно. При закъснение от няколко часа тази вероятност спада значително.
Ако квалификацията липсва — търговецът губи час в разговор с клиент, който никога нямаше да купи.
Ако проследяването е „на тефтерче" — според данни на InsideSales.com над половината от лийдовете никога не получават обратна връзка. Не защото никой не иска да ги обслужи. А защото никой не ги е запомнил навреме.
Всяка пропусната стъпка от тази верига е директно пропусната сделка. И пропусната сделка е пропуснати пари — при вас, не при конкурента.
Трите технологии, без които отделът ви е на парче
1. Телефонната централа — не за контрол, а за знание
Когато казвам „телефонна централа", много собственици се намръщват. „Да следя хората ли?" Не точно.
Телефонната централа е преди всичко инструмент за знание.
Когато всички разговори с клиенти минават през централата, вие получавате нещо, което дотогава нямате: обективна картина на реалността.
Реален пример: Имахме клиент в строителната сфера — B2B бизнес на пазара от 15 години, с трима търговци. Единият продаваше добре, вторият — средно, третият — почти нищо. Собственикът смяташе, че проблемът е в мотивацията.
Когато свързахме централата и видяхме реалните числа, се оказа нещо съвсем различно:
- Търговец 1: 2 обаждания на ден
- Търговец 2: 4 обаждания на ден
- Търговец 3: 6 обаждания на ден
(Placeholder: Диаграма 2 — преди/след централата)
Повечето от времето им отиваше в логистика, фактури и оферти. Те буквално избягваха обажданията — и никой не е знаел това.
🟡 [ЖЪЛТ CALLOUT БЛОК] Без мерене няма управление. Не можете да подобрите това, което не виждате.
Другото, което дава централата: когато нов търговец започне работа, вие можете да прослушате разговорите му от първата седмица. Да видите дали говори правилно, дали третира клиентите с уважение. Не след месец. Веднага.
Имахме случай с кол-мениджър, който уговаряше срещи успешно — но клиентите рядко купуваха. Когато прослушахме разговорите, разбрахме защо: „Нищо не трябва да си купувате. Просто се запишете за среща." Той квалифицираше хора без интерес и намерение — само за да си вземе бонуса на брой срещи.
Централата разкри истината за 20 минути. Без нея щяхме да гадаем месеци.
2. CRM системата — паметта, която търговецът няма
Ако централата е „ушите" на отдела, CRM-ът е неговата памет.
Всеки търговец може да управлява 80-100 активни клиента едновременно. С добре настроена CRM система — същият човек управлява 250-300. Не защото работи повече, а защото системата му напомня кой чака обаждане, кой е получил оферта, кой е казал „ще помислим до петък".
(Placeholder: Диаграма 3 — капацитет без/със CRM)
Разликата между „ще помисля" и „купувам" много пъти е просто навременното обаждане. Клиентът е готов в четвъртък. Търговецът не е записал задача. Обажда се в понеделник. Клиентът вече е купил от другата фирма.
🟡 [ЖЪЛТ CALLOUT БЛОК] CRM не е система за продажби. Той е огледало на процеса, който вече имате. Ако процесът е счупен — CRM-ът ще го покаже по-ясно. Ако работи — ще го ускори.
Затова ние никога не започваме с CRM. Започваме с процеса, с офертата, с квалификацията. И чак тогава CRM-ът влиза — за да мащабира вече работещото.
Когато свържете централата директно с CRM-а, се случва нещо мощно: записаният разговор влиза автоматично в картичката на клиента. Ако колегата е болен — замяната знае точно в какво е разговорът. Клиентът не усеща хаоса вътре. Усеща само, че сте подготвени.
3. AI агентите — следващото ниво, което вече е тук
Преди две-три години казвах на клиентите: „В бъдеще AI ще може да прослушва разговорите вместо ръководителя." Днес вече го правим.
Разработваме и внедряваме AI агенти с четири конкретни задачи:
(Placeholder: Диаграма 4 — функциите на AI агента)
Прослушване и оценка на разговори. Агентът анализира всеки записан разговор: спазени ли са реперните точки, предложено ли е нещо, зададен ли е квалифициращ въпрос. Търговецът получава обратна връзка на следващия ден — автоматично, без ръководителят да слуша записи.
Попълване на CRM след разговор. Търговците мразят административната работа след обаждане. Половината я пропускат. AI агентът взема транскрипта, извлича ключовата информация и я попълва автоматично. Търговецът се фокусира само върху продажбата.
Квалификация на входящи запитвания. Агентът отговаря на запитвания от сайта или социалните мрежи, задава квалифициращи въпроси и записва данните в CRM-а. Когато търговецът се обади — разговорът е наполовина спечелен.
Обучение на нови търговци. Имаме клиент, при когото агентът изпитва новите търговци — задава въпроси, симулира клиентски ситуации, дава оценка. Новият служител може да тренира 50 пъти едно и също обаждане, без да изгаря реален клиент.
Математиката: малки промени, голяма разлика
Собствениците мислят в пари. Затова нека погледнем числата.
(Placeholder: Диаграма 5 — сравнителна таблица)
| Показател | Без система | Със система |
|---|---|---|
| Конверсия от лид до сделка | 3% – 5% | 8% – 15% |
| Лийдове без обратна връзка | Над 50% | Под 5% |
| Активни клиенти на търговец | 80 – 100 | 250 – 300 |
| Обаждания на ден (реални) | 4 – 8 | 15 – 25 |
| Ръст на приходите с CRM | базово | +29% средно* |
*Според международни CRM проучвания на Forrester Research и Salesforce State of Sales (2025). Резултатите варират в зависимост от бизнеса и нивото на внедряване.
Конкретен пример:
Двама търговци. Средна стойност на сделка: 2 000 лв. Правят по 8 обаждания на ден с конверсия 5%. Резултат: ~8 сделки месечно. Приход: 16 000 лв.
Внедряваме система: централа, CRM, скриптове. Обажданията стават 15 на ден. Конверсията се вдига на 10%. Резултат: ~30 сделки месечно. Приход: 22 400 лв. (+40%)
(Placeholder: Диаграма 6 — приходите преди/след)
🟡 [ЖЪЛТ CALLOUT БЛОК] Същите хора. Същите заплати. Различна система.
Според множество международни проучвания в сферата на CRM, бизнесите, използващи CRM система, са значително по-склонни да надхвърлят продажбените си цели — особено когато системата е интегрирана с телефония и AI инструменти. Това не е магия. Това е управление с числа вместо с догадки.
Реален пример: строителна фирма, 15 години на пазара
Ще ви разкажа за клиент — нека го наречем Стефан. B2B бизнес в строителната сфера, 15 години на пазара, солидна клиентска база. Трима търговци, от които само единият носеше реален резултат.
Старт: Търговците нямаха ясна структура на деня. Прекарваха по 3-4 часа в административна работа. Обажданията бяха случайни. Нямаше как да се провери нито брой, нито качество. Собственикът имаше чувството, че плаща три заплати, а продава сам.
Процес: Свързахме централата с CRM-а. Видяхме числата — максимум 6 обаждания на ден при всеки. При фирма с 15-годишна история и стотици клиенти. Разработихме скриптове — не текстове за заучаване, а реперни точки. Когато стана видимо, че действията им се следят, единият търговец каза „Аз не работя по такъв начин" и напусна.
Финал: Останаха двама. Но с ясна система и прозрачност за всяко действие. Резултатът след първия пълен месец: +30% продажби спрямо предходния период. Двама търговци с правилна система надминаха трима без такава.
🟡 [ЖЪЛТ CALLOUT БЛОК] Не смяхме хората. Сменихме системата.
Честите въпроси
Работят ли скриптовете за всяка ниша?
Да. Скриптът не е текст за заучаване — той е логическа рамка с реперни точки: как отваряме разговора, какво питаме за квалификация, как отговаряме на възражения, как затваряме към следваща стъпка. Всеки търговец го казва с личните си думи. Работи в B2B, в търговия, в услуги, в производство.
Как да разбера дали нашият CRM е правилно настроен?
Прост тест: можете ли да извадите отчет за 2 минути — колко активни сделки има, при кой търговец, на каква стъпка? Ако трябва да питате търговеца вместо системата — CRM-ът не работи правилно. Не е проблем в инструмента. Проблем е в начина, по който е настроен.
Трябва ли да сменям CRM-а?
Рядко. В повечето случаи работим с това, което клиентът вече има — HubSpot, amoCRM, Bitrix и други. Важното е как е настроен и дали е вързан с телефонията. Ако позволява интеграции — работим с него.
Колко бързо се виждат резултати?
При повечето клиенти — в рамките на 30-45 дни след внедряване. Не магически скок от първата седмица, а постепенен, измерим растеж. Когато виждате какво правят търговците — коригирате бързо. Когато те знаят, че се вижда — работят по-системно.
А ако търговците се съпротивляват?
Винаги се съпротивляват в началото. Нашата практика показва, че съпротивата намалява, когато хората получат обратна връзка, а не само контрол. Когато AI агентът каже „В този разговор не зададохте квалифициращ въпрос" — и го докаже с реален запис — търговецът се учи, не се защитава.
Направете диагностика на вашия отдел продажби
Вашият отдел продажби може да работи предсказуемо. Не на везни на настроение, не в зависимост от това дали ключовият търговец е в добро настроение.
Ако не знаете колко обаждания правят търговците ви на ден — имате проблем.
Ако не знаете колко клиента чакат обратна връзка в момента — имате проблем.
Ако собственикът трябва лично да продава, за да са изпълнени плановете — имате проблем.
И проблемът не е в хората. Проблемът е в системата.
🟡 [ЖЪЛТ CTA БЛОК — БУТОН] Попълнете кратък диагностичен тест и ще видите точно къде губите най-много възможности — в процеса, хората, CRM-а, follow-up-а или управлението.
→ [Бутон: Започни диагностиката]
Неви Коева е бизнес консултант с над 15 години опит в изграждането на отдели по активни продажби в България. Работи с бизнеси от производство, търговия, строителство, B2B услуги и дентална индустрия.
